poniedziałek, 27 marca, 2023
Zdrowie i Uroda

Uwaga na nikiel!

Close-up portrait of beautiful woman with bright make-up and hairstyle.
1.11KViews

Nikiel, srebrzysty metal o wysokim połysku, jest jednym z najpopularniejszych alergenów. Specjaliści mówią jednoznacznie: u blisko 15% Europejczyków kontakt skóry z niklem może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Świąd, suchość i pękanie naskórka, czerwone plamy, egzema to tylko część nieprzyjemnych objawów towarzyszących uczuleniu na nikiel. Czego powinni wystrzegać się alergicy?

Przedmioty codziennego użytku

Ze względu na swoją trwałość, antykorozyjność, odporność na zarysowania i wysoki połysk, nikiel jest popularną domieszką stali nierdzewnej. W efekcie większość przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień, zawiera w swoim składzie alergen. Z niklem stykamy się na każdym kroku – podczas gotowania, spożywania posiłków, ubierania się, a nawet wykonywania makijażu! Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nikiel obecny jest nie tylko w sztućcach, sprzęcie AGD, guzikach, zamkach błyskawicznych czy oprawkach okularów, ale również kosmetykach o mocnej pigmentacji (czyli głównie tuszach do rzęs, cieniach do powiek czy kredkach do oczu).

Uczulenie na biżuterię

Alergia na nikiel często określana jest jako uczulenie na biżuterię. Osoby noszące tanie, niecertyfikowane kolczyki, bransoletki czy pierścionki powinny mieć się na baczności. Tego typu produkty kupowane na bazarkach, przejściach podziemnych czy drogeriach często pokryte są powłoką o dużym stężeniu niklu, co może wywołać niepożądaną reakcję obronną organizmu.

Alergia pokarmowa

Dziwić może fakt, że srebrzysty metal może dostawać się do naszego organizmu również drogą pokarmową. Jak to możliwe? Na skutek zanieczyszczenia środowiska, używania sztucznych nawozów, pestycydów i nowoczesnych metod produkcji nikiel dostaje się do większości produktów spożywczych. Według specjalistów, codziennie wraz z pożywieniem do naszego ciała dostaje się 0,3 g niklu.

Jak walczyć z alergią?

Pewnym sposobem na wygranie walki z każdym uczuleniem jest zminimalizowanie kontaktu z czynnikiem szkodzącym naszemu ciału. Niestety, całkowite wyeliminowanie niklu z codziennego życia jest niemożliwe. Ratunkiem z opresji są specjalistyczne preparaty barierowe dostępne na stronie alergiananikiel.pl. Lekkie kremy o bogatym składzie tworzą na skórze ochronny film, który dla szkodliwych jonów jest barierą nie do przejścia.

http://ngenuity.org/jaki-kask-jezdziecki-wybrac/ https://rupaulonfox.com/niezbednik-jezdzca-spodnie-do-jazdy-konnej-i-sztyblety/ https://evokerc.com/kask-do-jazdy-konnej-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/