środa, 17 kwietnia, 2024
Technologia

Wybierz własny rower miejski i ciesz się wygodną jazdą

1.65KViews

Rower miejski to kategoria jednośladów, która od lat konsekwentnie zyskuje sobie coraz więcej miłośników. Ich zwolennicy podkreślają, że jest to ekologiczny i wygodny środek transportu, a ponadto pozwala zadbać o codzienną dawkę ruchu. Rowery miejskie powoli stają się wręcz przedmiotami modnymi, pozwalającymi zaakcentować przywiązanie do nowoczesnego, zdrowego stylu życia.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym właściwie charakteryzuje się rower miejski?
  • Jak wybrać damski rower miejski?
  • Na co zwrócić uwagę przy kupnie roweru miejskiego dla mężczyzny?

 

Rower miejski – czyli jaki?

Wykorzystanie rowerów miejskich – wbrew ich nazwie – nie ogranicza się jedynie do miejskich ścieżek rowerowych czy ulic. Są to bowiem jednoślady dość uniwersalne, które doskonale sprawdzą się także podczas podmiejskich wycieczek czy na wiejskich drogach. Warunkiem wygodnej jazdy na takim rowerze jest w tym wypadku jakość nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Sprzęt ten nie nadaje się bowiem na trudne, wyboiste tereny, nie da sobie też zbytnio rady na podmokłych, grząskich gruntach. Idealnie za to sprawdzi się na co dzień jako środek komunikacji w mieście oraz do jazdy rekreacyjnej w czasie wolnym.

 

Takie przeznaczenie rowerów miejskich wynika z ich specyficznej konstrukcji. Odznaczają się one bowiem krótką i dość grubą ramą, zakończoną szeroką, zakrzywioną w łuk kierownicą. Jednoślady te mają też zwykle stosunkowo duże koła – o średnicy 28 (rzadziej 26) cali – i dość gładkie opony, bez silnie zaznaczonego bieżnika. Wszystko to sprawia, że rowerzysta przyjmuje w tym wypadku pozycję z prostymi plecami – czemu sprzyja też szerokie, wygodne siodełko. Należy pamiętać o tym, że rowery tego typu zwykle nie mają zbyt wiele biegów – a w wersji podstawowej działają wręcz tylko na jednym, uniwersalnym przełożeniu.

 

Rower miejski damski

Czy dzielenie rowerów miejskich na damskie i męskie to anachronizm? Nie do końca. Oczywiście przy wyborze roweru pierwszorzędne znaczenie mają indywidualne preferencje kupującego – i z tym nie ma co się spierać. Jednak informacja „rowery damskie” daje poszukującej jednośladu pani wskazówkę co do tego, że najpewniej w tej kategorii znajdzie sprzęt idealny dla siebie. Tzw. damki projektuje się bowiem zwykle w taki sposób, aby były przystosowane do standardowej budowy ciała kobiet. Mają więc one zazwyczaj nieco krótsze ramy i są dostosowane do niższego wzrostu. Takie parametry są podawane przez producenta danego roweru – i należy je zawsze sprawdzić.

 

Warto też zwrócić uwagę na kształt i wysokość ramy – panie czują się czasem niekomfortowo, gdy muszą mocniej unieść w górę nogę, aby wsiąść na rower. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych kobiet, które jeżdżą w krótszej sukience lub wybierają się do pracy w ciasnym kostiumie służbowym. Oczywiście nie ma się co oszukiwać: pewną wagę przy wyborze roweru przykładamy też do estetyki. Damskie jednoślady miejskie mają często piękne pastelowe kolory, a czasem także wyjątkowe wzory czy naklejki. Znajdą się wśród nich prawdziwe perełki, w których wszystkie elementy sprzętu idealnie do siebie pasują pod względem wizualnym. Dopełnieniem całości jest często koszyk na rower – prawdziwy hit, gwarantujący jazdę zarówno wygodną, jak i stylową.

 

Rower miejski męski

Jeszcze do niedawna męskie rowery miejskie nie cieszyły się aż taką popularnością – teraz jednak przeżywają prawdziwy boom. Wielu panów przesiadło się na nie z kolarzówek czy górali, ponieważ tzw. holendry są znacznie wygodniejsze do jazdy po mieście – a właśnie w tym celu są używane przez gros osób. Męskie rowery miejskie odznaczają się często wyżej zamontowaną ramą. Biegnie ona zwykle na skos w górę, w stronę kierownicy. Może mieć kształt prosty lub wygięty w łuk – w tym drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. cruiserem. Oczywiście zarówno długość ramy, jak i wysokość siodełka oraz kierownicy muszą być dopasowane do rozmiarów konkretnego rowerzysty.

 

Panowie, którzy planują dojeżdżać jednośladem do pracy – np. w długich spodniach garniturowych – powinni zadbać o to, aby był wyposażony w solidne błotniki. W rowerach miejskich występuje też często charakterystyczna mocno zabudowana osłona na łańcuch, która doskonale chroni sprzęt i ubranie np. przed odpryskami wody z kałuż. Warto zwrócić uwagę na to, czy rower, którego zakup rozważamy, jest wyposażony w bagażnik lub kosz – pozwoli on wygodnie zapakować konieczne do przewiezienia rzeczy. Pamiętajmy o tym, że jeśli zależy nam na lekkości sprzętu – bo np. musimy go często wnosić po schodach – warto rozejrzeć się za rowerem z ramą aluminiową, a nie stalową.

 

Czy już czujesz, że rower miejski to doskonała odpowiedź na Twoje potrzeby? W takim razie ruszaj obejrzeć oferty Allegro i wybierz sprzęt, który stanie się nieodłącznym elementem Twojego codziennego życia!

https://skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/28348-co-zrobic-w-przypadku-awarii-samochodu-na-drodze.html ot.pl zobacz