niedziela, 3 marca, 2024
Dom i Wnętrze

Outsourcing księgowy – główne założenia

587Views

Każda firma ma obowiązek prowadzić księgowość. Wiąże się to z różnorodnymi czynnościami – od dokonywanie analiz finansowych, przez składanie deklaracji i prowadzenie ksiąg, po kontakty ze skarbówką. Trzeba też dobrze orientować się w aktualnych przepisach, by nie popełnić żadnego błędu. Najlepiej więc skorzystać z outsourcingu księgowego.

Na czym to polega?

Outsourcing księgowy to coraz popularniejsza w naszym kraju usługa, którą oferują różnorodne biura rachunkowe i inne firmy działające w takiej branży. Dzięki niej dane przedsiębiorstwo nie musi zatrudniać księgowości, a jedynie zlecić obsługę w tym zakresie podmiotowi z zewnątrz.

W ten sposób bardzo obniżają się koszty związane z księgowością firmy. Dzięki outsourcingowi można zaoszczędzić nawet do 50-60%, co z pewnością jest atrakcyjną opcją. Nie ma też konieczności rekrutowania pracownika na stanowisko księgowego ani zapewniania mu warunków pracy, wypłacania pensji, składek itd. Mówiąc krótko, firma zleca obsługę rachunkową i nie musi martwić się o nic więcej. Jej właściciele mogą za to poświęcić się w pełni rozwijaniu swojego przedsiębiorstwa i robieniu tylko tego, w czym się ono specjalizuje.

Brak ryzyka

Poza oszczędnością czasu i pieniędzy, bardzo ważne dla wielu firm jest stuprocentowe bezpieczeństwo w zakresie księgowości. Każdy chce, aby rachunki jego przedsiębiorstwa był prowadzone prawidłowo i aby nie pojawiały się żadne pomyłki. W outsourcingu księgowym jest to możliwe, ponieważ wszystko zleca się fachowcom, bardzo dobrze zorientowanym we wszystkich przepisach i posiadającym duże doświadczenie.

Jeśli jednak dojdzie do jakiejś pomyłki, całą odpowiedzialność finansową pokrywa wówczas firma oferująca outsourcing księgowy. Robi to w ramach wykupionego przez siebie ubezpieczenia. Decydując się na podpisanie umowy z danym biurem, warto dopytać o tę kwestię i upewnić się, czy takie ubezpieczenie rzeczywiście istnieje.

Szeroki zakres usług

Ponieważ zalet outsourcingu księgowego jest tak dużo, rośnie również zapotrzebowanie na tego typu usługi. Tym samym zwiększa się także liczba firm, które zajmują się wykonywaniem takich zadań.

Wybierając podmiot, któremu chce się zlecić outsourcing księgowy, warto przemyśleć, jakie dokładnie ma się potrzeby. Jednocześnie trzeba zorientować się, jaki jest zakres świadczonych usług. Dziś wiele dobrych biur oferuje naprawdę szeroki wachlarz opcji, zatem warto podstawić na renomowanego usługodawcę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC