środa, 24 lipca, 2024
Ciekawe

Pielęgnacja palmy domowej od podstaw

820Views

Podczas zakupu rośliny do domu kierujemy się zazwyczaj estetyką. Nic więc dziwnego, że jedną z bardziej popularnych roślin w polskich domach jest palma. Warto jednak wiedzieć, że mamy do dyspozycji wiele gatunków i rodzajów tej rośliny. Występują one nie tylko w warunkach naturalnych. Większość z nich nadaje się również do pielęgnacji w domu.

Wymagania ogólne

Podstawowe wymagania wobec większości rodzajów rośliny są takie same. Jest to roślina, która powinna mieć zapewnione rozproszone światło. Są rodzaje, które radzą sobie w ciemniejszych pomieszczeniach. Zazwyczaj jednak najbezpieczniej zapewnić palmie stały dostęp do naturalnego światła.

Palmy to rośliny, które potrzebują również wilgoci. Nie należy jednak przesadzać z jej podlewaniem. Podłoże nie powinno być przesadnie mokre. Nadmiar wody skazuje roślinę na szybkie uschnięcie. Swoje złe traktowanie sygnalizuje ona usychaniem liści.

Co w przypadku problemów?

Co zrobić w przypadku pojawienia się żółtych i brązowych plam na liściach? Najlepiej uschnięte obszary liści wyciąć. Całkowicie uschnięte liście należy obciąć przy pniu palmy. Pień rośliny nazywany jest kłodziną. Ucięcie uschniętego liścia bezpośrednio przy kłodzinie sprawi, że roślina będzie lepiej się rozwijać.

Roślina kojarzona jest z ciepłą strefą klimatyczną. W naszych warunkach klimatycznych musi zmagać się z realiami zimy. Co zrobić, żeby w zimie nie pojawiły się problemy? Należy zadbać o to, żeby powietrze nie było zbyt suche. Roślinie może również zaszkodzić zbyt duża temperatura powietrza spowodowana nadmiernym ogrzewaniem.

Co z utrzymaniem rośliny w lecie?

Czy można wystawiać palmy na słońce? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista. Roślina może nie polubić szybkiego wystawienia na bezpośrednie promienie słoneczne. Warto więc stopniowo dozować wzrost temperatury i przyzwyczajać ją do promieni słonecznych. Dzięki temu odwdzięczy się ona efektownym wyglądem.

Palmy domowe potrzebują regularnego nawożenia. Nawóz powinien być jednak stosowany wyłącznie w okresie wzrostu. Ciepłe miesiące to dla rośliny okres intensywnego rozwoju. Warto więc wspomóc ten rozwój poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. Można w tym okresie zastosować regularne nawożenie raz w miesiącu.

Podsumowanie

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniego traktowania. Zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dla rośliny jest trudne. Palma domowa jest pod tym względem szczególnie wymagająca. Warto jednak podjąć wysiłek. Dzięki temu możemy zyskać bardzo efektowny element wystroju wnętrza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

nahp.com lelobos.pl ism-tr.org