środa, 17 kwietnia, 2024
Ciekawe

Likwidowanie szkód firmowych w przedsiębiorstwie

678Views

Chyba każdy z prowadzących firmę słyszał o problemach dotyczących wypłaty należnych odszkodowań. Zwłaszcza wypłaty odszkodowań za szkody komunikacyjne są wypłacane bardzo niechętnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W takim przypadku likwidacja szkód firmowych nie jest prosta. Aby sprawa została załatwiona sprawnie i po naszej myśli, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które zajmują się pomocą w likwidowaniu szkód.

Długa droga do odszkodowania

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorca sam starał się o uzyskanie satysfakcjonującego go odszkodowania. Jednak, jeżeli nie ma w tym doświadczenia, ani nie jest na tyle duży, by mieć dedykowaną komórkę do tych zadań, czeka go długa droga do finału. Oczywiście samodzielne uzyskanie odszkodowania, samodzielna likwidacja szkody jest możliwa, ale wymaga wiele wiedzy, czasu i samozaparcia.

Starając się o samodzielne uzyskanie odszkodowania trzeba pamiętać o kilku, bardzo ważnych aspektach. W przypadku, jeżeli firma jest aktywnym płatnikiem podatku VAT, wtedy odszkodowanie obliczane jest na podstawie cen netto. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko zbieranie wszystkich faktur za zakup części, które zostały użyte do przywrócenia pojazdu do stanu pierwotnego. Ale także ważna jest świadomość, że zostanie ewentualnie zwrócona wartość netto faktury.

Nieco łatwiej mają poszkodowani, którzy są przedsiębiorcami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Gdyż oni, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania wyliczanego według cen brutto. Jednak i tutaj czekają pułapki, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe mogą chcieć rozliczać wszystko według cen netto. Dlatego trzeba uważnie przeglądać wszystkie dokumenty od ubezpieczyciela.

Droga pełna wybojów i niebezpieczeństw

To oczywiście nie są jedyne niebezpieczeństwa, jakie czekają na przedsiębiorcę chcącego samodzielnie zlikwidować szkodę firmową. Takich mniejszych i większych pułapek jest bowiem znacznie więcej. Czasem przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe starają się rozliczać szkodę, jako szkodę całkowitą. Wtedy wypłacają odszkodowanie pomniejszone o wartość uszkodzonego pojazdu, który bardzo często nadaje się tylko na złom.

Wszystkie działania ubezpieczyciela mają na celu jedno. Mają na celu zmniejszenie wypłaconej kwoty odszkodowania. Dlatego też samodzielna likwidacja szkody jest tak skomplikowana i najeżona licznymi pułapkami. Chodzi o to, aby stracić jak najmniejszą kwotę. Dlatego warto zdecydować się na powierzenie likwidacji szkody firmie, która się tym zajmuje.

zobacz zobacz zobacz wiecje