poniedziałek, 27 marca, 2023
Ciekawe

Egzotyczna wycieczka skiturowa, czyli na narty do Afryki

708Views

Ktoś kiedyś powiedział, że organizowanie wycieczek skiturowych po Afryce jest w gruncie rzeczy niepoważne. Tymczasem można do Afryki jechać również na narty, gdyż w jej północnej części znajduje się sporo szczytów, które pokryte są śniegiem.

Czym jest Atlas?

Atlas to pasmo górskie znajdujące się w północnej części Afryki (Maroko), w którym ścierają się ze sobą dwie masy powietrza – gorącego znad lądu i chłodnego znad Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam opady śniegu są znaczne, aczkolwiek tylko powyżej 2000 metrów nad poziomem morza. Jeśli chodzi o trudności, to większość tamtejszych szlaków można by określić jako „średnie”. Nawiasem mówiąc, Atlas to niesamowity klimat dla osób, kochających wycieczki skiturowe.

Dlaczego akurat skitur? Ponieważ Maroko nie posiada zbyt wielu rozbudowanych stacji narciarskich. Te które istnieją, nie mają zbyt dużego wpływu na lokalne środowisko (tak jak np. w Tatrach). Nic więc dziwnego, że kochają je przede wszystkim ci, którzy marzą o dzikich i dziewiczych wycieczkach skiturowych. Gdzie zatem warto się wybrać w tym wyjątkowym pasmie górskim?

Program skituru

Jeśli ktoś organizuje wycieczki skiturowe po północnej Afryce, to nie mogą one ominąć Jabal Toubkal – najwyższego szczytu tego pasma górskiego a także całej północnej części kontynentu. Szczyt ten wznosi się na ponad 4000 metrów ponad powierzchnię morza i jest doskonałym miejscem dla skiturowców z całego świata – również z Polski. Przy okazji, obecność innych pasjonatów nie będzie nam tu przeszkadzać.

Rozsądni organizatorzy dbają również o odpowiednią klimatyzację. Bądź co bądź – perspektywa przebywania na 4 km może być dla niektórych uczestników dość nieprzyjemna. Zwłaszcza, że nasze rodzime Tatry „oferują” zaledwie nieco ponad połowę tej wysokości. Dlatego w planach takiego wyjazdu powinien być ujęty czas na dostosowanie się do tych warunków, najlepiej w oparciu o lokalne, niższe szczyty.

Czy warto? Oczywiście!

Już sama deklaracja organizowania wyjazdów na wycieczki skiturowe do Afryki może u niektórych wywołać salwy śmiechu. Tymczasem taki wyjazd pozwala się zapoznać z nieco innym klimatem gór i innym podejściem do nich. Piękna i dziewicza przyroda to nie wszystko. Liczy się również kultura własna.

Podsumowując, wypad na skitur do Afryki (góry Atlas) to bardzo ciekawa i egzotyczna propozycja zorganizowania sobie wolnego czasu. Oczywiście przed takim wyjazdem należy sobie odpowiednio zorganizować sprzęt, który powinien zapewniać bezpieczne przebywanie na tak dużej wysokości.

https://beesafe.pl/porady/uprawnienia-strazy-miejskiej/ https://benmeirovitz.com/jak-zaprojektowac-wygodny-i-funkcjonalny-salon/ https://mpfasdpic.org/kask-jezdziecki-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/