niedziela, 3 marca, 2024
Ciekawe

Czym różni się OC od AC?

838Views

Właśnie kupiłeś swój pierwszy samochód? Zanim zaczniesz w pełni korzystać ze swojego nabytku, musisz wykupić ubezpieczenie. Podczas wizyty w agencji ubezpieczeniowej agent z pewnością zaproponuje Ci dwie polisy: OC i AC. Czym różnią się one między sobą? Jak wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant? Sprawdź!

OC – podstawa dla każdego kierowcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zabezpieczeniem przede wszystkim uczestników ruchu, którzy mogą zostać przez nas poszkodowani w kolizji. Przykładowo, jeśli z Twojej winy dojdzie do stłuczki, nie będziesz musiał płacić ze swojej kieszeni za straty. Likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel.

Do zakupu polisy OC zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Co ważne, zapominalscy kierowcy, którzy przegapią termin odnowienia polisy, będą musieli zmierzyć się z dotkliwymi konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Zwłoka w zakupie ubezpieczenia może kosztować nawet ponad pięć tysięcy złotych!

AC – podwójna ochrona

Samochód może zostać poważnie uszkodzony nie tylko podczas użytkowania na miejskich ulicach. Nierzadko zdarza się, że wgniecenia, stłuczenia czy głębokie zarysowania powstają wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany na parkingu. Gwałtowne burze, akty wandalizmu, podtopienia czy kontakt z dzikim zwierzęciem mogą poważnie zaszkodzić pojazdowi. Uporać się ze skutkami nieprzewidzianych sytuacji pomaga właśnie autocasco. Ten typ ubezpieczenia komunikacyjnego chroni samochód przed zniszczeniem i uszkodzeniem na skutek zdarzeń losowych oraz przed kradzieżą. W przeciwieństwie do OC, jego zakup jest dobrowolny.

Na stronie mfind.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych.