piątek, 1 grudnia, 2023
Ciekawe

Jazda bez prawa jazdy – co grozi osobom łamiącym prawo?

768Views

Każda osoba prowadząca pojazd mechaniczny musi posiadać stosowne uprawnienia. Jeszcze do niedawna samozwańczy kierowcy byli traktowani przez wymiar sprawiedliwości łagodnie – karani byli mandatem w wysokości 300 zł (w przypadku prowadzenia pojazdu należącego do kategorii, na jaką kierowca nie posiada uprawnień) lub 500 zł (dla osób w ogóle niemających prawa jazdy). Od stycznia 2022 kary za jazdę bez prawa jazdy uległy zmianie.

Jazda bez prawa jazdy – konsekwencje

W  świetle prawa jazda bez prawa jazdy nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Warto jednak mieć się na baczności – obowiązujące kary są wyjątkowo wysokie. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w styczniu tego roku, minimalna grzywna za prowadzenie pojazdu bez uprawnień wynosi 1500 zł. Warto jednak pamiętać, że to dolna granica. Jazda bez uprawnień może kosztować Cię nawet 30 000 zł.

Sprawa w sądzie

Konieczność zapłacenia ogromnej grzywny to dopiero początek kłopotów. Każda tego typu sprawa ma swój finał na sali sądowej. Podczas postępowania sąd wydaje orzeczenie zakazujące osobie nielegalnie użytkującej samochód czy motocykl prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Nałożony zakaz może obowiązywać minimalnie 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata. Jeśli, mimo orzeczenia, nadal będziesz dopuszczał się wykroczenia, możesz trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto, sędzia może nałożyć na Ciebie dodatkowo 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie wbrew zakazowi sądowemu nie jest już wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Sprawa komplikuje się jeszcze  bardziej, kiedy osoba bezprawnie prowadząca samochód będzie sprawcą wypadku.

 

https://beesafe.pl/porady/mandat-za-jazde-buspasem/ https://lillanails.pl/twoje-usta-sa-zbyt-waskie-kwas-hialuronowy-moze-to-zmienic/ https://swissies.pl/zabiegi-modelowania-sylwetki-prosta-droga-do-idealnej-sylwetki/