poniedziałek, 27 marca, 2023
Ciekawe

Złoty kolor we wnętrzach

505Views

Choć złoto z reguły kojarzy nam się z pełnymi przepychu wnętrzami urządzonymi w stylu pałacowym, to jednak w jest to kolor bardzo uniwersalny. Złoto w postaci mniejszych lub większych dodatków będzie się pięknie prezentować zarówno w luksusowych zaaranżowanych z przepychem wnętrzach, jak i w tych przytulnych i eleganckich w stylu glamour czy retro. Doda on też szyku mieszkaniom nowoczesnym oraz industrialnym.

Złoty kolor można zastosować zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Może to być na przykład cała ściana lub mebel, ale również tylko drobne akcenty w postaci dekoracyjnych poduszek, doniczek, ram obrazów lub luster bądź uchwytów do szuflad i szafek. Wszystko zależy od naszego gustu oraz stylu, w jakim zaprojektowane jest wnętrze. Dowiedz się, jak stosować kolor złoty we wnętrzach.

 

Złoto w aranżacji wnętrz.

Złoto to ciepła i optymistyczna barwa, która odpowiednio zastosowana potrafi pięknie podkreślić zarówno wystrój wnętrz eleganckich i luksusowych, jak i tych skrajnie nowoczesnych i minimalistycznych.

Kolor złoty występuje w wielu ciekawych odcieniach jak:

– czysto złoty,

– złoty róż,

– miedziano- złoty,

– złoty z patyną,

– złoty przecierany,

– brudne złoto z domieszkami brązu, czerni, szarości czy ciemnej zieleni.

Możliwości jego zastosowania jest więc nieskończenie wiele. Choć złoto we wnętrzach najczęściej stosowane jest w postaci dodatków, to jednak możemy także pomalować na ten kolor ściany lub sprawić sobie złoty mebel.

Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom zastosowania koloru złotego na różnych powierzchniach:

1. Kolor złoty na dużych powierzchniach.

Czy złota ściana to dobry pomysł? Dlaczego nie! Złota ściana to mocny akcent we wnętrzu, który sprawdzi się doskonale na przykład w połączeniu z nowoczesnymi minimalistycznymi i monochromatycznymi meblami o prostej formie.

Złote drobinki w farbie pięknie odbijają światło- zarówno słoneczne, jak i sztuczne, co powoduje, że pomieszczenie nabiera głębi, wydaje się jaśniejsze i większe niż jest w rzeczywistości. Jeśli nie chcemy malować całej powierzchni ściany na złoto, to świetnym rozwiązaniem są fototapety ze złotymi akcentami na przykład w postaci pasów lub innych dekoracyjnych wzorów (sprawdź).

Duże powierzchnie to także meble takie jak sofa, fotel, stół czy szafa. Złoty mebel będzie gwiazdą pomieszczenia- nie sposób go nie zauważyć. Rzuca się w oczy od razu. Jednak, jeśli marzymy o złotych meblach, pamiętajmy o zachowaniu umiaru. W niewielkich pomieszczeniach niech to będzie jeden mebel, a w większych maksymalnie dwa, a nie wszystkie. Zbyt duża ilość złotego koloru w pokoju może przytłaczać.

Z dużych powierzchni możemy także zdecydować się na zasłony w kolorze złotym.

Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy złote meble lub zasłony, to zarówno ściany, jak i reszta wyposażenia pomieszczenia powinny być w raczej stonowanych spokojnych kolorach takich jak biel, czerń, szarości, delikatne pastele. Choć są też wyjątki od tej reguły, którymi są wnętrza w stylu pałacowym lub orientalnym, gdzie sprawdzą się też intensywne barwy.

2. Kolor złoty na małych powierzchniach.

Kolor złoty w aranżacji wnętrz najczęściej spotykany jest właśnie na niewielkich powierzchniach w postaci dodatków.

Mogą to być na przykład:

– dekoracyjne poduszki,

– doniczki,

– wazony,

– uchwyty do szafek i szuflad,

– ramki do zdjęć,

– rama lustra,

– dekoracyjne figurki w kolorze złotym,

– złote sztućce lub zastawa stołowa,

– złote serwetki.

Możliwości jest tutaj nieskończenie wiele. Inspiracji szukajmy w salonach z wyposażeniem wnętrz.

Jak łączyć złoto z innymi kolorami?

Złoto jest kolorem uniwersalnym, który sprawdzi się w połączeniu z każdą barwą. Wiele zależy tutaj od tego, w jakim stylu urządzamy wnętrze. Jeśli ma to być styl nowoczesny czy minimalistyczny, to unikajmy łączenia złota z innymi zdecydowanymi i intensywnymi barwami, ale już na przykład w stylu orientalnym połączenie złota z ognistą czerwienią czy pomarańczem to świetny pomysł.

W zależności od aranżacji mieszkania kolor złoty możemy z powodzeniem połączyć z takimi barwami jak:

– biel,

– szarość,

– delikatne pastele,

– fiolet,

– szafir,

– kobalt,

– granat,

– zieleń,

– czerwień,

– pomarańcz,

– różne odcienie różu,

– brąz,

– beż.

Kolor złoty możemy również zestawiać we wnętrzach ze srebrnym. Takie połączenie jest bardzo oryginalne i pozwala osiągnąć nietuzinkowy efekt.

Kolor złoty uważany jest za bardzo silny energetycznie. Według Feng Shui przynosi on szczęście, obfitość i zdrowie, a także podnosi energię pomieszczeń. Z pewnością warto więc wpleść tę królewską barwę w wystrój mieszkania czy domu. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo zdecydowany kolor, który w nadmiarze dominuje całe pomieszczenie i może działać przytłaczająco. Przy stosowaniu tej barwy kierujmy się własnym gustem, ale starajmy się zachować zdrowy umiar.

https://benmeirovitz.com/jak-zaprojektowac-wygodny-i-funkcjonalny-salon/ https://rupaulonfox.com/niezbednik-jezdzca-spodnie-do-jazdy-konnej-i-sztyblety/ https://adelewashere.com/sklep-jezdziecki-z-szerokim-asortymentem-katalogowym/