niedziela, 8 grudnia, 2024
Technologia

Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo i inne substancje potencjalnie niebezpieczne

1.79KViews

W przemyśle, rolnictwie, w zakładach usługowych, produkcyjnych i w wielu innych miejscach stosuje się wiele substancji płynnych mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka czy środowiska naturalnego. Są to różnego rodzaju paliwa, rozpuszczalniki, nawozy, detergenty czy składniki służące do przygotowywania innych substancji. Aby zapobiec takiemu zagrożeniu, stosuje się nowoczesne zbiorniki, zwane zbiornikami dwupłaszczowymi.

Zbiornik dwupłaszczowy wziął swoją nazwę stąd, że składa się on niejako z dwóch odrębnych kontenerów. Wewnątrz znajduje się właściwy zbiornik, w którym jest przechowywana substancja płynna, a na zewnątrz znajduje się tzw. kurtyna retencyjna. Stanowi ona dodatkową ochronę i zabezpieczenie przed przedostaniem się płynu do gleby czy do atmosfery. Zbiornik plastikowy dwupłaszczowy znajduje szerokie zastosowanie, od użytku prywatnego po duże zakłady przemysłowe. Na rynku jest duża oferta zbiorników plastikowych dwupłaszczowych, dlatego każdy użytkownik może dobrać odpowiedni dla siebie pod względem funkcjonalności i wielkości.

Zbiorniki dwupłaszczowe o szerokim zastosowaniu

W zbiornikach dwupłaszczowych przechowuje się substancje płynne, które są na tyle niebezpieczne, że wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Zbiornik dwupłaszczowy jest więc stosowany tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można i nie zaleca się stosowania zwykłego kontenera z tworzywa sztucznego. Mimo to, zbiorniki dwupłaszczowe też są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych i najczęściej jest to wysokiej klasy polietylen, jednak zaopatrzone są w szereg zabezpieczeń, z dwukomorową budową włącznie. Zbiorniki takie stosuje się zarówno do transportu, jak i przechowywania niebezpiecznych płynów. Często są one używane do magazynowania oleju napędowego. Służy one jako paliwo do maszyn i urządzeń, dlatego w wielu firmach jest potrzeba przetrzymywania go w większych ilościach na miejscu.

Zbiornik dwupłaszczowy – budowa i rodzaje

Zbiornik zwany dwupłaszczowym składa się ze zbiornika wewnętrznego oraz zewnętrznej pokryw retencyjnej. Dodatkowo w obudowie umieszczone są elementy, które zwiększają bezpieczeństwo i ostrzegają, gdy ono wystąpi, jak również alarmują przed ich wystąpieniem. Wysokiej klasy zbiornik plastikowy dwupłaszczowy zawiera takie wyposażenie jak wskaźnik poziomu, czujnik wycieku, urządzenia alarmowe w postaci sygnalizatorów świetlnych i inne. Zbiorniki dwupłaszczowe są oferowane w wielu rozmiarach i mogą pomieścić od kilkuset do kilku tysięcy litrów, dzięki czemu można idealnie dopasować rozmiar do potrzeb.

https://beesafe.pl/porady/najpopularniejsze-marki-samochodow-w-polsce/ Stolik nocny z półką w stylu loft zobacz wiecej