niedziela, 3 marca, 2024
Biznes

Trasa skiturowa — czyli co?

2.31KViews

Każda pora roku niesie za sobą pewne atrakcje, zima nie jest żadnym wyjątkiem. Jedną z propozycji, na którą można się zdecydować, jest trasa skiturowa. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego wynika taka nazwa? Czym charakteryzują się trasy skiturowe?

Trasa skiturowa

Trasa skiturowa jest mieszanką wszystkiego, z czym może zetknąć się narciarz — są odcinki płaskie, zjazdy i strome podejścia. Jaki z tego należy wyciągnąć wniosek? Trzeba wiedzieć, na jakie narty trzeba się zdecydować. Mówiąc wprost — w przypadku tras skiturowych konieczne jest zdecydowanie się na skitury (później powiemy sobie o nich dokładnie).

Warto też podkreślić, że skorzystanie z trasy skiturowej to nie tylko uprawianie sportu. To choćby niezależność — narty skiturowe sprawiają, że można dotrzeć praktycznie wszędzie (a skoro można dotrzeć praktycznie wszędzie, nie powinny ominąć nas przepiękne widoki). Skoro mowa o niezależności, trzeba powiedzieć wprost, że narty skiturowe to niezależność od wyciągu. Do atutów na pewno można też zaliczyć bliższy kontakt z przyrodą.

Skitury — czyli jakie narty?

Powiedzieliśmy już sobie o tym, że konieczne są skitury, czas udzielić odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzują się skitury? Nietrudno się domyślić, że skitury to narty, które dostosowane są do zjazdów i podchodzenia (zgodnie z tym, co już sobie powiedzieliśmy, na trasie skiturowej można zetknąć się z różnymi odcinkami).

Warto również wiedzieć, że w przypadku nart skiturowych konieczne jest zdecydowanie się na specjalne wiązania. Celem tych wiązań jest sztywne przymocowanie pięty do narty bądź też jej uwolnienie (dotyczy to sytuacji, w której but przymocowany jest tylko w przedniej części). Poza tym są jeszcze tzw. foki. Foki sprawiają, że narta na pewno się nie cofnie.

Znalezienie skiturów — problem czy nie?

Zastanawiasz się nad tym, czy znalezienie skiturów może być problemem? Naturalnie trudno cokolwiek obiecać, ale wydaje się, że nie powinno być żadnych kłopotów. Odpowiednie sklepy doskonale zdają sobie sprawę, że nie brakuje osób zainteresowanych skiturami. Jeśli chodzi o ceny, nie ma co ukrywać, mogą być różne propozycje. Niemniej nie wolno zapominać, że cena nie jest najważniejsza.

Wypada jednak przypomnieć, że obecna sytuacja kiedyś nie miała miejsca. Dlaczego kiedyś zakup odpowiednich nart był problemem? Trasy skiturowe zyskały popularność w ostatnich 10-20 latach, asortyment sklepów to zawsze jest odpowiedź na popularność. Warto też dodać, że cały czas mówimy o skituringu, który jest młodą dyscypliną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trasy skiturowe – http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska.