niedziela, 3 marca, 2024
Praca za granicą – poznaj swoje prawa!
Ciekawe

Praca za granicą – poznaj swoje prawa!

1.56KViews

Niemcy to dla wielu mieszkańców środkowej i wschodniej części Europy idylliczny kraj obfitujący w dobrze płatną pracę. Komfort życia u naszego zachodniego sąsiada wynika nie tylko z wysokich płac, ale również z korzystnych pakietów socjalnych. Zanim wyemigrujesz do Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia, warto dokładnie poznać prawa, jakie Ci przysługują.

Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny w Niemczech

Zasiłek rodzinny w Niemczech to specjalne świadczenie przyznawane przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych, przysługujące osobom wychowującym dzieci. O dodatek mogą starać się osoby, które legalnie pracują za zachod03nią granicą, prowadzą w Niemczech własną działalność gospodarczą albo trudnią się pracą sezonową. Jeśli Twoja pociecha jest już pełnoletnia, ale nadal się kształci i nie ukończyła jeszcze 25 roku życia,  również możesz otrzymać środki z Familienkasse. Wysokość Kindergeld uzależniona jest od ilości posiadanych dzieci.

Zmiany w prawie

Jeszcze jakiś czas temu każdy wnioskodawca mógł ubiegać się o wypłacenie świadczenia aż do 4 lat wstecz. Od nowego roku weszły w życie nowe przepisy. Obecnie  należy pamiętać, aby nie zwlekać ze złożeniem wniosku – na mocy nowego prawa możesz wnioskować o wypłacenie zasiłku za okres do 6 miesięcy wstecz. Więcej praktycznych informacji na temat wymaganych dokumentów i procedury urzędowej znajdziesz na stronie zwrot-podatkow.pl.

Legalna praca popłaca

Pamiętaj, że tylko legalne zatrudnienie w oparciu o umowy respektowane przez niemieckie prawo i odprowadzanie za granicą podatków gwarantuje Ci możliwość korzystania ze świadczeń. Ubieganie się o zasiłek rodzinny nie jest przywilejem, ale prawem – warto zawalczyć o swoje, aby zapewnić swojej rodzinie lepsze warunki do życia.