niedziela, 8 grudnia, 2024
Ciekawe

Niwaki – piękne drzewka w japońskim stylu

935Views

 

Ogród to ogrodzone miejsce blisko domu, gdzie człowiek odpoczywa oraz uprawia różnego rodzaju rośliny. Co jednak zrobić, aby taka zielona przestrzeń wyróżniała się i przyciągała wzrok zazdrosnych sąsiadów? Wystarczy zaaranżować ją w japońskim, wyjątkowym stylu, a dokładniej mówiąc, zmienić iglaki w tzw. ozdobne niwaki.

Ciekawy efekt wizualny

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku „polskich” niwaków, nie są one identyczne jak te w Kraju Kwitnącej Wiśni. Oczywiście, są także sadzone w gruncie i odpowiednio formowane (tym różnią się od bonsai), ale tworzy się je z całkiem innych gatunków roślin. Nie oznacza to jednak, że prezentują się mało ciekawie. Wprost przeciwnie. Sama inspiracja techniką ogrodniczą z Dalekiego Wschodu powoduje, że powstanie niesamowity efekt wizualny, a drzewka zostaną wyraźnie odmłodzone i będą zjawiskowe.

Warto wiedzieć, że niwaki formuje się przede wszystkim z iglaków. Dlaczego? Otóż okazuje się, że decyduje o tym sposób przyrastania. Dzięki niemu można nadać tym roślinom oryginalne kształty. Świetne sprawdzą się więc sosny karłowate, jałowce, cyprysiki, żywotniki oraz cisy. Najlepiej jednak, aby były to gęste iglaki, które bardzo wolno rosną. Wtedy nie trzeba ich często przycinać.

Na czym polega formowanie drzewek?

Skupmy się teraz na samym tworzeniu drzewka w stylu japońskim. Nie powinno się tego robić chwilę po posadzeniu rośliny. Należy odczekać kilka lata. Wówczas czynność ta będzie łatwiejsza. Rozpoczyna się ją od wycięcia zbędnych gałązek. Następnie przystępuje się do kolejnego kroku, czyli do dokładnego oczyszczenia pozostałych gałęzi z sęków (od góry do dołu). Później skraca się ich końcówki. Ostatni etap polega oczywiście na uformowaniu igiełek tak umiejętnie, by przypominały one chmurki, talerzyki albo inne płaskie kształty (czy ewentualnie kulki).

Uwaga! Nie ma obaw, że rośliny po takim zabiegu będą narażone na jakieś bardzo poważne choroby grzybowe. Wszelkie, widoczne rany na gałązkach szybko zasklepię się żywicą. Nie są więc potrzebne specjalne preparaty, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. Mimo to powinniśmy pamiętać o pielęgnacji iglaków w ciągu całego roku, szczególnie na przełomie marca i kwietnia (kiedy zakończą się silne mrozy).

Odpowiednia pielęgnacja niwaków

Dbanie o niwaki odbywa się poprzez ich regularne przycinanie i poprawianie kształtów. Ta druga „operacja” sprawia, że w gałązkach, które wyrosły latem i wiosną, nie dojdzie do procesu usztywniania i wzmacniania ściany komórkowej (tzw. drewnienia). Co jeszcze należy wiedzieć o ogrodowych niwakach? Czy potrzebują dodatkowej, szczególnej opieki? Tak.

Chodzi o odpowiednie nawożenie. Gleba powinna być lekko zakwaszona. Wtedy niwaki staną się bardziej odporne między innymi na brązowienie igieł. Pamiętajmy tylko, aby nie używać sztucznego nawozu zbyt późno (idealnym czasem jest początek lipca), bo nasze piękne iglaki mogą nie poradzić sobie w trakcie minusowej, grudniowej, temperatury.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

https://motulinka.com/kp/kocyki/mgielka/ https://motulinka.com/kp/otulacze-do-fotelika-samochodowego-dla-dzieci-na-lato-i-zime/otulacze-do-fotelika-pluszowy-mis/ https://motulinka.com/kp/maty-na-podloge/