czwartek, 28 marca, 2024
Zdrowie i Uroda

Jak dobrać buty rowerowe spd?

648Views

Odpowiednie obuwie do jazdy na rowerze wydatnie wpływa na jej komfort oraz ergonomię. Na rynku jest dostępnych wiele modeli butów właśnie z takim przeznaczeniem. Jednak należy sobie zadać pytanie czy często jeździmy na rowerze czy raczej wsiadamy na niego kilka razy w miesiącu, żeby podjechać do bankomatu czy sklepu.

Buty SPD czy zwykłe adidasy?

Buty rowerowe spd czy też buty pod platformy w połączeniu z pedałami mogą wydatnie wpłynąć na komfort jazdy. Dzięki nim można poczuć większy luz, a to za sprawą funkcji jakie spełniają SPD.

Owszem jeśli ktoś jeździ naprawdę sporadycznie na rowerze to nie musi inwestować w specjalne obuwie. Jednak w porównaniu do SPD zwykłe adidasy czy tenisówki mogą się ślizgać na pedałach, a bez możliwości wpięcia ich w platformy ergonomia pracy nóg jest zachwiana. Chodzi między innymi oto, że przy pomocy specjalnych butów, które są wpinane, energia generowana w nogach jest lepiej przenoszona na pedały. Dodatkowo kiedy jedna stopa wciska pedał, druga go w tym czasie ciągnie do góry. To przekłada się także na szybkość jazdy.

Jakie są rodzaje butów SPD?

Buty rowerowe SPD powinny być dobrane odpowiednio pod typ roweru. Dzielimy je głównie na te z metalowym zatrzaskiem jak i te z plastikowym. Bez względu na to jakie wybierzemy gwarantują one lepszą efektywność pedałowania oraz świetnie trzyma stopę w bezpiecznej dla jej zdrowia pozycji.

Buty do rowerów szosowych mają bloki mocowane na trzy śruby a ich zapięcie to rzepy lub powracające do mody sznurówki. Charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie i sztywne. Na minus należy wyróżnić praktycznie brak możliwości chodzenia w nich, a w szczególności na mokrej nawierzchni nie trudno o upadek.

Buty rowerowe SPD do rowerów MTB posiadają całkiem inną charakterystykę. Na pierwszy rzut oka widać bieżnik na ich podeszwie co pozwala poruszać się w nich nawet na śliskiej i mokrej nawierzchni. Dodatkowo są bardziej miękkie oraz posiadają możliwość wpięcia do bloków szosowych.

Na rynku dostępne jest także obuwie SPD na wycieczki turystyczne. Wyglądem przypominają trochę buty do trekkingu jednak w podeszwie są umiejscowione bloki dzięki czemu można je wpiąć w pedały, a gdy zajdzie potrzeba zejść z roweru i spacerować po górach również świetnie spełnią swoją funkcję.

Do jazdy miejskie można zakupić buty rowerowe spd wyglądające jak tenisówki. Odpowiednio zmodyfikowana podeszwa pozwala scalić obuwie z pedałem.

Zastanawiając się nad kupnem obuwia rowerowego należy wziąć pod uwagę typ jazdy, roweru oraz indywidualne preferencje.