poniedziałek, 27 marca, 2023
Zdrowie i Uroda

Higiena jamy ustnej w ciąży

774Views

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Organizm ciężarnej przechodzi w tym okresie mnóstwo zmian, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie. W związku z tym kobiety spodziewające się dziecka muszą szczególną uwagę zwracać na wiele aspektów związanych z higieną. W tym i higienę jamy ustnej, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji mimo burzy hormonów.

Profilaktyka

Nic tak nie wspiera zdrowych zębów jak regularne szczotkowanie, nitkowanie i wizyty u dentysty. Decydując się na dziecko, kobieta musi zadbać o swoje zęby jeszcze przed poczęciem. Ciąża bywa nieprzewidywalna i nierzadko nieprzyjemna, co nie skłania do dodatkowych wizyt u dentysty, dlatego tak kluczowa jest wcześniejsza profilaktyka. Wyleczenie zębów, ekstrakcja zepsutych oraz usunięcie kamienia nazębnego to absolutnie minimum przed ciążą. Wszelkie choroby przyzębia negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia, które ma ogromne znaczenie dla przebiegu ciąży. Stąd lepiej pójść na łatwiznę i udać się do stomatologa, nim zaawansowana ciąża zupełnie zniechęci do takich działań.

Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Aby zapobiec pogorszeniu stanu jamy ustnej w czasie tzw. ciążowemu zapaleniu dziąseł pod żadnym pozorem nie należy rezygnować ze szczotkowania, nitkowania i innych zabiegów higienicznych. Używane szczoteczki do zębów powinny mieć nylonowe włosie dostosowane do wrażliwości naszych dziąseł. Przestrzenie międzyzębowe możemy nitkować lub stosować nowoczesny irygator, np. Waterpik lub Philips. Wśród zaleceń lekarzy można wymienić również stosowanie płynów do płukania ust z chlorheksydyną, szczególnie w II oraz III trymestrze. Chlorheksydyna w roztworze 0,12%, dostępna w produktach GUM, działa antybakteryjnie oraz łagodząco na dziąsła, które w czasie burzy hormonów mogą być wrażliwsze niż zwykle. Bezpiecznym środkiem, dostępnym w niektórych pastach do zębów, jest także ksylitol, którego kryształki skutecznie myją zęby, a do tego działają antybakteryjnie.

Dieta a higiena jamy ustnej w ciąży

Przestrzeganie prawidłowej diety w trakcie ciąży to niełatwe zadanie. Musimy jednak pamiętać, iż bez składników mineralnych i witamin zęby w ciąży są bardzo narażone na próchnicę, która je niszczy i osłabia. Szczególnie ważna jest obecność wapnia, fosforu, oraz witamin A, D i C. A do tego – rezygnacja ze słodyczy i innych źródeł cukru. Chociaż hormony dają o sobie znać, rezygnacja z batoników czy innych smakołyków pozwoli naszym zębom odetchnąć. W końcu cukier to doskonała pożywka do ich rozwoju. Zachowanie wspomnianych zaleceń umożliwi utrzymanie wszystkich zębów w jak najlepszym porządku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-plyny-do-ust-c3915

https://amata-us.org/wysoka-jakosc-pasz/ http://jakategocena.pl/jazda-konna-sport-idealny-bez-wzgledu-na-wiek/ http://wtfskf.org/standardy-jakosci-dla-producentow-wyrobow-medycznych/