poniedziałek, 27 marca, 2023
Dom i Wnętrze

Czyste powietrze

765Views

Dynamicznie rozwijające się miasta, coraz większe zagęszczenie samochodów na drogach i postępująca degradacja środowiska z powodu nadmiernej wycinki drzew, zanieczyszczeń wód gruntowych, a także globalnej produkcji śmieci sprawia, że niedługo o świeżym i czystym powietrzu będziemy tylko marzyć.

Czyste, leśne powietrze

Jedynymi miejscami, gdzie jeszcze można oddychać czystym powietrzem są lasy. Duże nagromadzenie roślinności produkującej tlen i pochłaniającej dwutlenek węgla sprzyja oczyszczaniu powietrza, ale pod warunkiem, że te drzewa nie są wycinane. Dotyczy to również krzewów, które na szczęście lepiej radzą sobie ze wzrostem niż drzewa.

By zminimalizować zagrożenie oddychania zanieczyszczonym powietrzem, należy zacząć od własnego mieszkania.

Siedliska kurzu i roztoczy

Jak wiadomo, tkaniny, meble tapicerowane, dywany i inne tego typu przedmioty, w zasadzie niezbędne w każdym domu, chłoną kurz. Do ich czyszczenia używamy odkurzaczy, maszyn parowych czy piorących, środków czyszczących, albo też ściereczek zwilżonych czystą wodą. Jednak nie zawsze to wystarcza – odkurzacze wchłaniając kurz, jednocześnie jego część rozpraszają w powietrzu, który po chwili ponownie osadza się na meblach. Maszyny piorące pod tym względem są bardziej efektywne – zbierają kurz nie wzbijając go w powietrze, lecz zastosowanie środka czyszczącego, często detergentu, może spowodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych na środki chemiczne. Z kolei sama woda – owszem, usunie kurz, lecz nie daje zabezpieczenia przed jego ponownym osadzaniem się.

 

Zapobieganie osadzaniu się kurzu

Wynika z tego, że najlepszym rozwiązaniem jest zlikwidowanie dywanów i chodniczków, lub zastosowanie takich, które nie zbierają kurzu i można je prać w pralkach. Zasłony i firanki można zastąpić żaluzjami lub roletami ze specjalnie impregnowanych materiałów, a tapicerkę mebli – skórą ekologiczną, naturalną lub tkaniną łatwą do czyszczenia na mokro.

Znakomitym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy powietrza oraz uprawa roślin doniczkowych – podobnie jak las, kwiaty domowe również produkują tlen i oczyszczają powietrze. Starajmy się ustawić kwiaty na parapetach lub blisko okien, bo rośliny do produkcji tlenu potrzebują naturalnego światła. Gdy wprowadzimy te poprawki do naszego mieszkania będziemy mogli mieć nadzieję, że będziemy w nim mieć czyste powietrze.

Artykuł inspirowany: https://higma-service.pl/oddychamy-rakotworczym-powietrzem-mozemy-tym-zrobic/

https://marysoutherlanc.com/bryczesy-do-jazdy-konnej/ https://puneonlinemall.com/co-trzeba-kupic-koniowi-do-jazdy-konnej/ http://wtfskf.org/standardy-jakosci-dla-producentow-wyrobow-medycznych/