niedziela, 3 marca, 2024
Zdrowie i Uroda

Czym charakteryzuje się skitur?

679Views

Skitur to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Z tego powodu wiele osób jeszcze jej nie zna. A szkoda. Skitur to narciarstwo, które podbija serca coraz większej grupy osób. Nic w tym dziwnego. To sport ogólnorozwojowy, więc sportowcy mają szansę na piękne wyrzeźbienie swojego ciała. Przy okazji mogą też poczuć prawdziwą przygodę.

Inny sprzęt

Sprzęt dla skiturowców różni się od tego dla narciarzy zjazdowych. Narty mają inny kształt, bardziej w kierunku nart biegowych niż zjazdowych. Deski dobiera się do wagi, terenu oraz indywidualnych umiejętności narciarza. Wzrost nie ma znaczenia.

Ważniejsze niż narty są jednak mocowania. Wiązania skiturowe atomic mogą na sztywno przytrzymywać but lub szybko uwalniać jego piętę. Jest nawet możliwość podpięcia pięty buta ma pewnej wysokości ponad nartą. Umożliwia to bardziej wygodne wchodzenie pod górę.

Trzecim aspektem są foki. Są to paski materiału, które zwiększają tarcie i sprawiają, że narta nie przesuwa się w dół. Bez nich podejście pod stok byłoby niezwykle trudne. Foki to paski materiału o włosiu skierowanym w jedną stronę. Najczęściej jest ono wykonane z moheru lub z syntetycznego nylonu.

Wyzwanie fizyczne

Skitur to prawdziwe wyzwanie dla ciała. Trzeba mieć całkiem niezłą sprawność i kondycję, by wybrać się na taką wędrówkę. Skitur to strome podejścia, długie odcinki płaskie i zjazdy. Każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na spacer na nartach wie, że to wyjątkowo trudne zadanie, nawet z wiązaniami skiturowymi atomic.

Przed wyprawą dobrze jest zacząć ćwiczyć. Nie zaszkodzi kilkanaście wypraw na siłownię albo rozpoczęcie samodzielnej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie bieganie albo kolarstwo. Oba te sporty wzmocnią nogi, które odgrywają w skiturze kluczową rolę.

Przygoda

Skituring to przede wszystkim przygoda. To spojrzenie na góry z nowej perspektywy, Z dala od wyciągów krzesełkowych i tłumu turystów. To spędzenie czasu na łonie natury i ciągłe potwierdzanie swojej wytrwałości i wytrzymałości fizycznej.

Skituring jest szansą na to by zaprzyjaźnić się z górami. By zrozumieć ich fenomen oraz piękno w nieregularnym ukształtowaniu terenu. To też szansa na to by nacieszyć się śniegiem.

Oczywiście, by tak się stało nie można zapomnieć o odpowiednim wyposażeniu. Tylko z nim powinno się ruszać w góry. Konieczne będą narty i wiązania skiturowe atomic oraz dopasowane do nich foki. Warto też wziąć ze sobą telefon komórkowy z numerem telefonu do TOPR. Przygoda przygodą, ale zawsze trzeba być przygotowanym na to, że będzie potrzebna pomoc.

Wiązania skiturowe atomic znajdziesz na proshop.com.pl