czwartek, 25 kwietnia, 2024
Dom i Wnętrze

Bezpieczny osprzęt elektryczny w domu

729Views

Wykańczając własny dom, mieszkanie lub miejsce pracy przed inwestorem staje konieczność dokonania wyboru poszczególnych elementów, które instalowane są na ostatnim etapie prac. Należy do nich chociażby osprzęt elektryczny, który na polskim rynku oferowany jest obecnie w bardzo szerokim asortymencie, należących do różnych półek cenowych.

Osprzęt osprzętowi nierówny

Na rynku osprzętu elektrycznego dominująca pozycję zajmuje kilku producentów, wśród których można wymienić przede wszystkim firmy: Legrand, Dospel i Simon. Oferowany przez nich asortyment jest naprawdę bardzo różnorodny. Wynika to między innymi z powszechnie panującego trendu do urządzania wnętrz w ściśle określonych stylach, do których dopasowywane są wszelkie urządzenia, dodatki, a także osprzęt. Nie trzeba dodawać, że kontakty i gniazdka są jednymi z bardziej widocznych elementów, toteż projektanci zwracają na nie szczególną uwagę.

Dokonując wyboru tego typu produktów należy pamiętać o tym, że nie zawsze tanie gniazdka i inny osprzęt z tej półki cenowej muszą być słabe jakościowo. Oczywiście jakość materiałów i zaawansowanie elementów montażowych, takich jak chociażby zaciski, będzie w takich produktach zwykle co najwyżej na średnim poziomie. Nie zmienia to jednakże faktu, że mogą one być w pełni funkcjonalnymi elementami wykończeniowymi, które posłużą długie lata bez awarii.

Jaki osprzęt najlepiej kupić?

Wybierając osprzęt elektryczny, w tym przede wszystkim gniazdka i kontakty, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób montowania przewodów przyłączeniowych. Kiepskie, oparte w większości o plastik zaciski, które do tego topornie działają i wykazują tendencje do odkształcania się dyskwalifikują dany produkt. Bez względu na wygląd zewnętrzny i cenę kontakty i gniazdka bezwzględnie muszą spełnić kryterium trwałości i solidności zacisków, bowiem od tego zależy sprawność i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Powtórzmy jeszcze raz – tanie gniazdka nie zawsze mają słabe zaciski. Zdarza się natomiast, iż w dość sporo kosztującym osprzęcie elementy przyłączeniowe są kiepskiej jakości i skłaniające do zastanowienia się nad bezpieczeństwem ich użytkowania. Gniazdka i kontakty wprawdzie nie przenoszą zwykle nominalnie dużych natężeń prądu, niemniej w sytuacjach awarii podłączonych do nich urządzeń może się okazać, że słabe zaciski będą przyczyną spięcia, wyłączającego bezpieczniki lub – co gorsza – doprowadzającego do pożaru.