sobota, 23 września, 2023
Zdrowie i Uroda

AFF- czyli jak zostać skoczkiem spadochronowym

449Views

Wiele osób żądnych adrenaliny chciałoby choć raz w życiu skoczyć ze spadochronu. By spełnić to marzenie teoretycznie wystarczy zgłosić się do odpowiedniej firmy organizującej takie atrakcje, tylko, że to będzie skok w tandemie. By skakać samodzielnie lub przerodzić skoki w regularne hobby potrzebny jest kurs, a docelowo także licencja.

Szkolenie AFF- co się pod tym kryje?

Szkolenia spadochronowe bywają różne, ale ich celem jest nie tylko zdobycie niezbędnych umiejętności, ale także odbycie odpowiedniej ilości skoków szkoleniowych. Docelowo celem takich szkoleń jest uzyskanie licencji skoczka spadochronowego.

Szkolenia AFF czyli Accelerated Free Fall jest efektywna nauka prawidłowego i bezpiecznego wykonywania skoków spadochronowych. Dzięki skutecznej formule łączenia teorii z praktyką pozwala bardzo szybko przejść do samodzielnych skoków.

Jak wyglądają szkolenia AFF?

Choć formuła szkolenia zasadniczo łączy teorii z praktyką, to jednak przed pierwszymi zajęciami praktycznymi pewna pigułka wiedzy musi zostać przekazane. Dlatego w część teoretycznej omawia się nie tylko zasady działania spadochronu, ale przede wszystkim zasady bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

Część praktyczna wcale oznacza od razu skoków. Pierwsze zajęcia odbędą się na ziemi i uczą pracy z uprzężą czy sposobu otwierania spadochronu. Dopiero później podczas skoków przechodzi się przez 7 poziomów zaawansowania. Zwykle kolejne skoki pozwalają przeskoczyć o jeden poziom dalej. Pierwsze 2-3 skoki odbywają się w asyście dwóch instruktorów, kolejne zwykle już tylko z jednym. Instruktorzy podczas skoku są z kursantem, aż do momentu otwarcia się czaszy spadochronu.

Dlaczego warto wybrać szkolenie AFF?

Zdecydowaną zaletą szkoleń AFF jest niezwykle efektywna metoda nauki, dzięki temu bardzo szybko można zacząć skakać samodzielnie. Przekłada się to nie tylko na oszczędności czasu, ale i pieniędzy. Do uzyskania licencji skoczka spadochronowego potrzebna jest m.in odpowiednia liczba skoków, ale po ukończeniu takiego szkolenia można już skakać samodzielnie. Z tym drobnym „ale”, że do uzyskania licencji skacze się jako skoczek-uczeń.

Co ważne na szkoleniu AFF uzyskuje się wszystkim niezbędne umiejętności by bezpiecznie skakać. Kurs uczy sobotniego spadania, utrzymywania właściwej pozycji w powietrzu i pracy ze spadochronem. Ale uczy też wychodzenia z sytuacji trudnych, w tym powrotu do właściwej pozycji gdy pojawią się problemy w powietrzu.