czwartek, 25 kwietnia, 2024
Ciekawe

Separatory tłuszczu – idealny sposób na czyszczenie wody z kanalizacji

810Views

Zauważyć można, że w ostatnich latach zdecydowanie wrosła świadomość społeczeństwa, dotycząca podejmowania wszelkiego rodzaju działań zmierzających do zwiększenia ochrony środowiska. Woda w dzisiejszych czasach zanieczyszczona jest wieloma substancjami, w tym olejami i tłuszczami, które ja wiadomo nie rozpuszczają się w cieczy, a wypływają na jej powierzchnię.

Separatory oleju i tłuszczy – zgodność z polską normą

Zarówno dobór, jak i działanie separatorów oleju i tłuszczy określane są dość szczegółowo przez normę PN EN 1825-2. Z zawartych w niej zapisów wynika przede wszystkim, że obowiązek stosowania separatorów oleju i tłuszczy przez wszystkich producentów ścieków (zasada ta przede wszystkim odnosi się do tych największych producentów zanieczyszczanych tłuszczem ścieków, czyli zakładów gastronomicznych, zakładów żywienia zbiorowego, masarni, fabryk wyrobów mięsnych/wędliniarskich, zakładów tłoczących oleje, fabryk konserw, ubojni oraz zakładów przetwórstwa ryb).

Separatory bazują przede wszystkim na działaniu w zgodzie z zasadami siły ciężkości. Te substancje, które są znacznie lżejsze od pozostałych (czyli substancje lipofilowe) unoszą się u górze (odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest przede wszystkim dość znacząca różnica w gęstościach). Te cięższe substancje gromadzą się w dolnej części lub w odrębnej komorze poprzedzającej separator. Dopiero oczyszczone ze wszystkich substancji ścieki mogą być odprowadzone dalej.

Separatory oleju w ofercie producentów

Producenci w obecnych czasach dokładają wszelkich starań, by produkowane przez nich separatory były wysokiej jakości, ale przede wszystkim działały niezwykle skutecznie. Coraz większa ilość z nich decyduje się na tworzenie separatorów z polietylenu – takie wyroby są nie tylko niezwykle szczelne, ale również bardzo lekkie, charakteryzujące się gładką powierzchnią ścianek, co w dość znaczącym stopniu umożliwia ich czyszczenie, które jest niezbędne do utrzymania separatorów w doskonałym stanie działania.

Opróżnianie i mycie separatorów tłuszczu powinno odbywać przynajmniej raz w miesiącu, co wynika z zapisów zawartych w normie PN EN 1825-2. Choć zalecana częstotliwość czyszczenia separatorów wynosi jeden raz w ciągu miesiąca, to jedna coraz większa liczba producentów ścieków (wynika to przede wszystkim z dużej ilości ścieków i ogromnej ilości zanieczyszczeń) decyduje się na czyszczenie separatorów oleju nawet co dwa tygodnie, co z założenia ma znacznie przedłużyć żywotność i skuteczność działania takiego urządzenia.