wtorek, 19 marca, 2024
Ciekawe

Norwegia w perspektywie podatkowej

915Views

Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na wyjazdy zarobkowe do Norwegii? Na pewno wysokie płace, które znacznie przewyższają te krajowe. Ale na tym nie koniec. Przecież pracując legalnie w Norwegii i gromadząc dokumentację swojej pracy, mamy możliwość ubiegania się o korzystny zwrot podatku, uwzględniający ulgi podatkowe oraz rozliczenia. To zadanie do samodzielnego wykonania lub do powierzenia fachowcom. W drugim przypadku spodziewać się należy profesjonalnej obsługi oraz załatwienia za nas wszelkich formalności związanych z odzyskaniem podatku. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu i ułatwieniu sobie życia.

Rozliczenie podatku z Norwegii i terminy

Na rozliczenie podatku z Norwegii mamy czas do 30 kwietnia danego roku podatkowego. Niekiedy możemy to zrobić z miesięcznym opóźnieniem, o czym jednak trzeba poinformować urząd. O zwrot podatku z Norwegii mamy prawo ubiegać się nawet do trzech lat wstecz. Korekta zeznania podatkowego złożona rok po wystawieniu przez urząd decyzji podatkowej może jednak zostać odrzucona ze względu na zbyt późną reakcję podatnika w sprawie. Dlatego nie warto odkładać tych działań na potem.

Rozliczenie podatku i dokumenty

Dokumentami, które pojawią się na drodze podatnika, są m.in. Sevangivelse oraz Tax Return. Są to dokumenty wstępne, które stanowią prognozę urzędu skarbowego dotyczącą rozliczenia podatnika. Wystawia je urząd skarbowy w Norwegii i przesyła na adres podatnika, który widnieje w bazie norweskiego urzędu. Dokumenty te podlegają korekcie, w zależności od zastosowania ulg podatkowych. Umożliwiają podjęcie starań o zwrot podatku. Inne ważne dokumenty to: dokument Lonns-og trekkoppgave (odpowiednik polskiego PIT-11) oraz dokument Arsoppgave (potwierdzający stan konta na dzień 31 grudnia rozliczanego roku).