środa, 24 kwietnia, 2024
Ciekawe

Konserwacja dzieł sztuki i jej nowoczesne techniki

1.32KViews

Konserwacja dzieł sztuki to nie tylko znajomość historii sztuk pięknych oraz odpowiedni warsztat plastyczny. Praca ta wymaga interdyscyplinarnej wiedzy – także dziedzin nauk ścisłych, takich jak fizyka, chemia i biologia.

Dlaczego nauki ścisłe?

Znajomość chemii jest niezbędna osobie, która chce wykonywać zawód konserwatora. Dzięki odbytym zajęciom restaurator wie, z jakimi środkami pracuje. Rozumie wpływ, jaki mają na konserwowane materiały i dzięki temu nie popełnia błędów, które mogłyby zniszczyć restaurowaną pracę. Konserwacja dzieł sztuki nie może odbyć się bez podstawowej znajomości mikrobiologi. Dzięki temu konserwator zaznajomiony jest z organizmami żywymi, które atakują zabytkową tkankę. Poznaje też sposoby na rozprawienie się z tym problemem.

Po pierwsze – nie szkodzić

Konserwator jest swoistego rodzaju lekarzem zabytków. Z tego względu – tak, jak lekarz – musi zrobić wszystko co tylko może, by zachować dzieło sztuki w dobrym stanie i nie dopuścić do jego dalszych zniszczeń. Z tego względu właśnie przygotowanie biologiczno-chemiczne jest również tak istotne – dzięki temu prace, które wykonuje restaurator, nie są tylko kosmetyczne, ale podparte na wiedzy naukowej. Konserwator posiadający przygotowanie z zakresu nauk ścisłych nie tylko zadba o to, by dzieło sztuki odzyskało estetyczne walory, ale również przygotuje je w taki sposób, by w praktycznie nienaruszonym stanie mogło ono cieszyć oczy również przyszłych pokoleń.

Studia konserwatorskie

Studenci na kierunkach, które przygotowują do pracy konserwatora, początkowo – oczywiście oprócz zajęć z zakresu historii sztuki i malarstwa – muszą przejść wykłady i ćwiczenia, które przypomną i uporządkują podstawową wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Dzięki takiemu przygotowaniu ich wiedza może zostać na późniejszych etapach nauki o dalsze niezbędne dla wykonywania tego zawodu informacje – poznają oni różne materiały oraz to, w jaki sposób się starzeją i jak temu zapobiegać. Zajęcia nie są jedynie teoretyczne – wiele z nich odbywa się w laboratoriach, gdzie do pracy wykorzystuje się najnowsze zdobycze chemii analitycznej. Dzięki tak wszechstronnemu przygotowaniu do zawodu polscy konserwatorzy dzieł sztuki uznawani są za jednych z najlepszych na świecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

kst.org Komplet stolików kawowych gonbleuusa.com